„Megcsaltak, de a párom szerint nem volt az…?”

Párkapcsolati szakértőként több levelet is kaptam megcsalással kapcsolatban, és többen érdeklődtek megcsalásos témákról…

Tudom, hogy egy párkapcsolat egyensúlyának megteremtésével és párkapcsolati problémákkal foglalkozó oldal nem kerülheti meg ezt témát, így el is határoztam, hogy egy külön sorozatot indítok ezen témában.

A címet is egy levél ihlette. Az írója elmesélte, hogy a férjét meglátta, ahogy a kolléganőjét kicsit bizalmasabban ölelgette meg egy alkalommal. Nem történt több, de neki ez mégis nagyon fájt, mert „őt jobban” megölelgette a férje, mint ahogy őt szokta. Ezt ő megcsalásnak élte meg, és azóta önértékelési gondjai vannak… A levél írója megkérdezte tőlem, hogy szerintem ez megcsalás volt-e, mert a férj szerint ez nem volt az.

De lássuk! Mi a megcsalás, mi is számít megcsalásnak?

A megcsalás tulajdonképpen árulás, egy párkapcsolat elárulása, mivel az egyik fél megszegi a kimondott vagy ki nem mondott ígéretüket, hogy hűségesek lesznek egymáshoz.

A megcsalás árulás.

Nos, ahány ember, szinte annyiféle definíciót lehet hallani, olvasni róla, hogy mi számít annak. Szakemberek is próbálják megfogalmazni, pontosan leírni azt, hogy mi is a megcsalás. Nagyon sok ilyen próbálkozás csapdába kerül, mégpedig a megfogalmazó csapdájába.

Mire is gondolok?

Például, mikor megkérdezem párok tagjaitól, hogy mi is a megcsalás, kinek mi fér bele egy kapcsolatba, akkor elég különböző válaszokat kapok:

  • Szerintem egy csók még elcsattanhat… Az még belefér.”
  • Ha már valaki mással (általában ugyanazzal az ellenkező nemű személlyel) rendszeresen hosszasan beszél vagy csetel. Na nekem már ez sem fér bele!”
  • Ha lefekszik mással, akkor az már válóok!”
  • Ha érzelmet táplál a másik iránt, az már megcsalás!”
  • Flört? Nekem már a flört sem fér bele!”
  • Ha lefekszik valakivel, de nincs mögötte érzelem…Nos, akkor akár az is belefér egy kapcsolatba, csak ne tudjak róla!”

Nos a különböző cikk írók, szakemberek definíciói is hasonló széles skálán mozognak:

  • Valaki úgy gondolja, hogy a csók még nem főben járó bűn ebben a kategóriában.

  • Van, aki azt mondja, hogy a flört az egy bizonyos határig nem gond egy kapcsolatban, sőt, akár egy jó kis flörtölés után még a párunkkal való esti együttlét is jobb lehet, és akár még nyugodtan arra a másikra is gondolhatunk az aktus alatt…

  • Van, aki már azt is megcsalásnak definiálja, ha valaki egy kiválasztott személlyel szorosabb barátságot folytat, jobban megbeszél akár privát dolgokat is, mint a párjával.

  • De volt olyan is, aki azt taglalta, hogy ha egy egyszeri alkalommal szexuális kapcsolatot létesítünk valakivel, az nem is kell elárulni a párunknak, jobb, ha nem tud róla…

A magánemberek és a különböző cikkek írók (szakértők) definíciójában egy közös dolgot biztosan észre vehetünk. Beleviszik a saját értékrendjüket, és azt tartják elfogadhatónak, „kőbe vésettnek”.

De vajon tényleg „kőbe vésettek” ezek a megcsalás megfogalmazások?

Nem! Nem is lehet, hisz annyiféle. Csak meg kellene nézni ezen emberek évekkel, vagy évtizedekkel ezelőtti megcsalásdefinícióit, és azt látnánk, hogy szinte mindenkié sokkal szigorúbb volt. És ez valahol természetes is.

Az első szerelem idején sokan gyakran olyan szigorú szabályokat követelnek meg párjuktól, hogy akár:

  • ne is nézzenek másra,

  • ne is beszéljenek mással,

  • ne is foglalkozzanak mással.

Ezek az elvek aztán az szépen finomodnak, letisztulnak.

Ezeknek a változásoknak több oka is lehet:

  • az élettapasztalataik miatt sokan például belátják azt, hogyha példának okáért a párjuk valaki mással is beszélget valami általános dologról, az még nem azt jelenti, hogy már ő maga nem kell a kedvesének, és az félre akar lépni…

  • Vagy azért is módosulhatnak elveik, mert velük tettek olyat, amit addig elítéltek, és kicsit megalkuvóvá válnak ragaszkodásuk, önértékelési problémájuk vagy más egyéb okok miatt.

  • Vagy változnak azért, mert ők maguk átlépik ezeket a határokat.

Az az ember, aki példának okáért megcsalás kategóriájának tartott egy „ártatlan csókot”, és később ő maga csókol meg valakit, miközben kapcsolatban van, az nagy valószínűséggel később már nem fogja főben járó bűnnek tartani az ilyen „kilengést”. Megváltozik megcsalással kapcsolatos elve. Ez sok embernél azért van így, mert ha továbbra is elítélné azt, hogy egy kapcsolatba nem fér bele a mással való csókolózás, akkor saját magával is szembe kéne nézni, és saját magát kellene elítélni, meghasonulna. Azok az emberek, akik egy ilyen helyzetük után is megtartják régebbi elvüket (továbbra is elítéli, helyteleníti az ilyen kósza csókot), azok általában beismerik párjuknak botlásukat, és megpróbálják azt helyrehozni, és viselik a következményeket.

A fentiek alapján egy megcsalás meghatározásból le lehet valamennyire szűrni, hogy ő maguk milyen határokat léptek már át.

Most már szerintem többen is kíváncsian várják, hogy szerintem mi számít megcsalásnak, mi a megcsalás.

Nos, akik valami konkrét precíz meghatározást várnak most tőlem, amivel esetleg a saját igazukat is alátámaszthatják, sajnos ki kell ábrándítanom.

Az én definícióm a megcsalásról:

Az számít megcsalásnak egy párkapcsolatban, amit a másik fél annak érez!

Szerencsés esetben a két félnek közel azonosak ezen dologban az értékrendjük, azonos elveket vallanak. Azon párkapcsolatokban, ahol nagyon eltérő ez az értékrend, ott már a kapcsolat elejétől kezdve folyamatos konfliktusokat okozhat ez.

Fenti definícióm szerint már látható, hogy tulajdonképpen mindenkinek igaza van a megcsalással kapcsolatos meghatározásokban. Annak is, aki már azt is megcsalásnak éli meg, ha a párja rendszeresen valaki mással beszéli meg dolgait, és annak is, aki például csak a szexuális együttlétet csak akkor érzi annak, ha van mögötte érzelem is.

Azt kell látni, hogy hasonló lelki fájdalmon, bizalomvesztésen, önértékelési problémákon megy mindenki keresztül, aki megcsalásként éli meg párja tettét. Lehet az csak egy csetelés a facebookon, vagy egy egyszeri szexuális együttlét.

Az elkövetkező időben több cikket is szeretnék szentelni a megcsalásnak:

  • mik az okai, mi vezet idáig;

  • miként élik meg ezt a felek (megcsalt, megcsaló);

  • hogyan „élheti túl” egy kapcsolat a megcsalást…

Ossza meg barátaival, ismerőseivel, ha tetszett az írásom, és olvassa továbbra is cikkeimet.

Ne felejtse kedvelni Facebook oldalamat is, hogy így azonnal értesüljön legfrissebb írásaimról, cikkeimről.

Várom véleményüket hozzászólás vagy akár privát formában!

Köszönöm megtisztelő figyelmét!

Szép napot!

Szólj hozzá!

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.